МУЗЕЕН КОМПЛЕКС "ЦАРИ МАЛИ ГРАД"

THE MUSEUM COMPLEKS "TSARI MALI GRAD"

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ"

2007 - 2013 Г.

ПРОЕКТ:"Реставрация, консервация, социализация и експониране на късноантична крепост с църковен ансамбъл и оброк "ЦАРИ МАЛИ ГРАД" на хълма Св.Спас - с.Белчин". Приоритетна ос 3:"Устойчиво развитие на туризма", ОП"Регионално развитие".

 


Изгодни оферти за дрехи

За нас



ЦАРИ МАЛИ ГРАД

С.БЕЛЧИН

МОНУМЕНТ 

"СВЕТА ПЕТКА"


РЕЛСОВО СЪОРЪЖЕНИЕ

ФУНИКУЛЯР


МУЗЕЕН КОМПЛЕКС ЦАРИ МАЛИ ГРАД

С.БЕЛЧИН

Link title

Link title

Link title

Link title

Късноантична крепост с оброк и църковен ансамбъл

От археологическите проучвания беше установено, че най-ранните следи на хълма са от траките/вероятно края на късния бронз, ІІ хил.пр.н. е./. Траките сакрализират хълма, изграждайки ямно светилище. Открити са ями с различен диаметър и дълбочина и депозирани в тях разнообразни материали: керамика, каменни сечива и т. н. Вторият период на обитаване се отнася към късноримската епоха/ІІІ-нач. на ІV в./. За това свидетелстват монетните находки и фрагменти от луксозна сива и червенолакова керамика. В северната част на обекта бяха открити останки от раннохристиянска базилика/от ІVв./ и баптистерии с малък басейн, където в първите векове на християнството се е извършвало покръстването. В края на ІV в. на мястото на базиликата е издигната раннохристиянска църква датирана от времето на Второто българско царство, опожарена при османското нашествие.  През ХV - ХVІІ в. върху руините на базиликата е построена късносредновековна църква, която е еднокорабна, едноабсидна и полувкопана от юг, според османското законодателство. 

КРЕПОСТТА

Бяха открити данни за три строителни периода на крепостта.

І период/кр. на ІІІ - ср.на ІV в./-дървено укрепление/оградна стена от колове и плет, омазани с глина/. Опожарена около ср. на ІV в. вероятно при въстанието на узурпатора Прокопий.

ІІ период/ср. на ІV - VІ в./строителен период - император Валент/364-378г./. Хълмът е ограден с крепостна стена от бял камък споен с хоросан.

ІІІ период/ср. на VІ-VІ в./при император Юстин ІІ/565 - 574г./ и София, възстановява северната крепостна стена и всички засегнати участъци.Изградени са две масивни, четириъгълни кули, които защитавали входа между тях.

В двете кули от северния вход са изложени намерините артефакти от крепостта, в кула 5 посетителите могат да си направят снимка за спомен с различни доспехи и оръжия.



Learn more

Link title

Link title

Link title

Link title




ЦЪРКВА"СВ.ПЕТКА"


Като част от МК"Цари мали град" е църквата"Св. Петка". През 20-те год. на ХХв. проф. Васил Захариев обръща внимание на иконите от ХVІІ в., богато резбования иконостас и каменната мемориална пластика. Ако се съди по ктиторския надпис върху Богородичната икона, храмът е бил строен преди 1653г. Църквата е еднокорабна, едноабсидна и засводена. Този тип строеж е характерен за периода на османското владичество. При археологическото проучване е установено, че църквата е построена върху основите на по-ранен храм от ХІІІ-ХІV в., тъй като застъпва по-ранни от нея гробове. В насипа около ранните основи на храма бяха открити фрагменти от стенописна украса каквато в по-късната църква не е имало. Има доказателств, че църквата от османското нашествие е опоражена. По откритите находки некропола може да се датира в широки граници между ХІІІ-ХІVв. След реставрирането на църквата с ктиторската помощ на Симеон Пешов и неговите синове Камен и Калин, в нея бяха върнати и монтирани в иконостаса оригиналните икони и апостолски фризове - може би дело на Св. Пимен Зографски или на негови ученици. Експонирани са също и най-ранните основи на храма/ХІІІ-ХІVв./.

Църквата е паметник на културата с национално значение в художествената категория и отворена за посещение през 2007 г.

В момента в църквата се съхранява една позлатена икона на Св.Петка, изрисувана от Лора Манева, със специално шествие осветена в гр.Яш/Румъния/ и беше вградена частица от мощите на светицата.

Църквата е паметник на културата І-ва степен.

Learn more

монумент 

"Животворната вода"


паметник 

на загиналите белчинци

във войните


училище

"Христо Ботев"


Link title

Link title

Link title

Една от първите славянски печатни книги.1494 г. изд. в Цетина. - "Октоих" 

 

ЕТНОГРАФСКА ЧАСТ: втори етаж, /стопански двор и открито експониране/поята и егрек/.

Експозицията е представена в три стаи и просторен чардак. На чардака са експонирани характерните миндери, софра с трикраки столчета, съдове и уреди от бита/стомни, връчви, бучка за масло, кутел, чекрък и т. н./. За всички дарители на музея е направена табела с имената им.

ПОЯТА И ЕГРЕК-това е една реплика към отминали времена, когато са се отглеждали много глави добитък/овце/ и се е произвеждало кисело мляко, масло, сирене, кашкавал.

ЕГРЕК – временното обиталище на 100-120 овце. Той се е правел извън селището/от ранна пролет до късна есен/, от разглобяеми пердета/изплетени от лескови клони/, често след прибирането на реколтата и се е местел из нивите с цел наторяване. 

ПОЯТА/или мандрата/е паянтова постройка със стени от плет и омазани с кал или дървени/от плътно заковани обли, обелени дървета/. 

 ДУХОВНА ЧАСТ/първи етаж/

Общия брой книги/ръкописни и печатни/ е окоро 30 бр., заедно с постъпленията от църквите "Св.Петка" и "Св. Св. Петър и Павел". От тях 7 бр. са регистрирани между 1920-1923г. в Националната библиотека"Св. Св. Кирил и Методий"/с номера: 508, 518, 548, /Цонев, Б: ІІ/, 624, 643, 1155. В библиотеката на Рилския манастир е запазена една книга описана през 1902г.

 Експонираните книги в музея намерени в Белчин са: печатни и богослужебни книги в добро състояние от ХVІ-ХХ в.

УЧИЛИЩНО ДЕЛО

Училището в Белчин има над 150 годишна история. В музея се съхранява скромна колекция от документи, училищни принадлежностти и снимки на училището, учителите и учениците от по-късен период. През 1947г. училището е преименувано от "Царица Йоана" на "Христо Ботев". Поради голямата миграция училището е закрито.

БЕЛЧИН БАНЯ

Белчин бани се намира в близост до с.Белчин. Поради невъзможността да се открие летописната книга, архив и документация на банята, в музея е направена малка импровизирана витрина за облагородяването на минералния извор и построяването на първата баня. 

В музея се съхранява печата, документациятя и част от архива на „Сдружението на многодетните семейства“ с.Белчин, 1939 г.

Learn more

Link title

Link title

Link title

Link title

Църква"Св.Св.Петър и Павел"

Намира се в цетъра на с.Белчин.

Църквата е построена между 1881 - 1883 г., трикорабна с централен купол. В западната част на нартика има пристроена камбанария през 1938г. Автор на стенописите в църквата е Никола Образописов от Самоковската художествена школа. 

Иконостасът в църквата е дъсчен, богато украсен с рисувани растителни мотиви. Резбовани са само царските двери и разпятието във венчилката.

Съхранени са две плащеници с изображения, като едната е с гръцки надписи от втората половина на ХІХ век, а другата е изпълнена от Михаил Белстойнев през 1912 г.

Днес тя е реставрирана и отворена за посещение.


Learn more

Изгодни оферти за дрехи